Poznaj wszystkich laureatów

Gazety Wyborczej

Tytuł "Człowieka Roku Gazety Wyborczej" przyznawany jest przez redakcję "Wyborczej" od 1999 r.


Jak mówi Adam Michnik, jeden z pomysłodawców nagrody - dostrzegamy i honorujemy osoby pracujące dla rozwoju demokracji, promujące tolerancję, wspierające walkę o respektowanie praw człowieka.

Kto zostanie Człowiekiem Roku 2020/2021 Gazety Wyborczej?

Zapraszamy w piątek 28 maja o godz. 12.00 na Wyborcza.pl

Do tej pory tytuł "Człowieka Roku Gazety Wyborczej" otrzymali:

Vaclav Havel (1936-2011)

- W tej biografii, którą można uznać za emblematyczną dla wojennego pokolenia inteligencji środkowoeuropejskiej, jest blask kryształu - powiedział Bronisław Geremek.

- Wśród wielu nagród Havla ta jest szczególna: to nagroda dziesięciolecia wolności, którą wspaniała gazeta Europy Środkowej daje najwspanialszemu obywatelowi Europy Środkowej.
A prezydent Kwaśniewski wyznał: - Po dziesięciu latach pora powiedzieć: dziękuję tym, którzy nie szczędzili wysiłków, pracy, często ryzyka na drodze zmiany Europy Środkowej. Na tej drodze wielką wolą działania i niestrudzonym wysiłkiem był obecny Vaclav Havel.

 

 

George Soros (1930)

Wielki finansista i światowy filantrop Medal Człowieka Roku, czyli "Silną Złotówkę", za "działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowej i Wschodniej".  U schyłku PRL wspierał opozycję demokratyczną i myśl naukową. W 1988 r. założył Fundację Batorego.

„Wyzwolenie ludzkiej energii jest najlepszym lekarstwem na to, aby postkomunizm, coś w rodzaju kwarantanny między komunizmem a demokracją, nie przerodził się w przewlekłą chorobę” - mówił premier Jerzy Buzek. - „Nagroda "Gazety" jako wyraz uznania dla pana Sorosa jest manifestacją uczuć żywionych przez wszystkich Polaków oddanych sprawie wolności i demokracji - mówił prezydent Kwaśniewski.”

Siergiej Adamowicz Kowaliow (1930)

Za heroiczną walkę z dyktaturą totalitarną, za niezwykłe zasługi dla rozwoju i utrzymania demokracji w Rosji, konsekwentną obronę praw człowieka oraz wspieranie budowy społeczeństwa obywatelskiego.

W osobie Siergieja Adamowicza witam wolną, demokratyczną Rosję. Rosję, którą my w Polsce kochamy i której życzymy szczęścia. Rosję, która dla całego świata bywała, była, wierzymy, że będzie, wzorem odwagi, uczciwości i honoru. Jeżeli żegnamy XX wiek bez wstydu, to właśnie dzięki takim ludziom jak Kowaliow - mówił Adam Michnik, wręczając mu nagrodę w 12. rocznicę powstania "Gazety"

Joschka Fischer (1948) 

Szef niemieckiego MSZ, został uhonorowany nagrodą Człowieka Roku "Gazety Wyborczej" z a wierność ideałom pokolenia '68, takim jak wolność, demokracja, społeczeństwo otwarte, prawa człowieka, a także odżegnanie się od błędów młodości. Dziękując za nagrodę, Fischer powiedział: - Cieszę się, że wybraliście Niemca, to dobrze świadczy o stosunkach naszych państw.

Z laudacji W. Cimoszewicza: Szanowny i drogi Panie Ministrze Fischer, wyrażamy dzisiaj Panu swoje uznanie jako Człowiekowi, który:

przyczynia się na arenie międzynarodowej do umacniania pokoju; w szczególny sposób, z żelazną konsekwencją i bezkompromisowo broni podstawowych wartości stanowiących o tożsamości naszego kontynentu; dzięki swojemu niepokornemu i niezłomnemu charakterowi, a także zdolności trafnego przewidywania zmusza do głębszych refleksji i dyskusji nad przyszłością Europy i świata; wraz z innymi wielkimi Europejczykami uświadamia Unii Europejskiej jej odpowiedzialność za całą Europę; politykę rozumie nie jako administrowanie sytuacją zastaną, ale jako instrument do kształtowania przyszłości Europy i świata; wykazuje szczególną wrażliwość na kwestie natury globalnej, dostrzegając ich podstawowe znaczenie dla rozwoju społeczności międzynarodowej; w niezwykle odpowiedzialny i zasługujący na najwyższe uznanie sposób kształtuje stosunki Niemiec z najbliższymi sąsiadami; jest zdecydowanym orędownikiem dokończenia dzieła integracji europejskiej poprzez możliwie jak najszybsze rozszerzenie Unii Europejskiej o państwa Europy Środkowej i Wschodniej; przyczynił się, przyczynia i jesteśmy pewni, że będzie dalej przyczyniał się do pogłębienia przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy między Polską a Niemcami.

 

Guenter Verheugen (1944)

Nagrodę dla byłego komisarza UE ds. rozszerzenia przyznaliśmy za skuteczne przekonywanie Polski do Europy i Europy do Polski.

- Spokój, konsekwencja, unikanie politycznego efekciarstwa i frontalnych konfliktów, umiejętne forsowanie swych poglądów w Komisji i poza nią. To sprawiało, że Verheugena w życiu Polski idącej do Unii było coraz więcej. Mediował w tak trudnych sprawach, jak sprzedaż ziemi cudzoziemcom. Bywał nadzorcą dostosowań i lodołamaczem rozbijającym zatory tworzące się w sprawie rozszerzenia w samej Unii. Drążył temat poszerzenia powoli, ale wytrwale. No i wydrążył: dziesięć krajów, w tym Polska, wchodzi za niecały rok do Unii - komentował Adam Michnik

 

1 of 23
Share
Project
Current Page
Share
Tweet
Pin
Linkedin
Wyborcza.pl
Człowiek Roku Gazety Wyborczej
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23